GŁÓWNA > blogi > COB VS MIP VS SMD: Która technologia pakowania diod LED sprawdzi się najlepiej w Twoim projekcie na rok 2026?

blogi

Zaktualizowano wrzesień 28, 2026

COB VS MIP VS SMD: Która technologia pakowania diod LED sprawdzi się najlepiej w Twoim projekcie na rok 2026?

Po targach ISLE 2026 technologia SMD skutecznie wyeliminowała konkurencję o drobnym skoku. Prawdziwe pytanie brzmi: Micro COB czy MIP — a odpowiedź zależy od zastosowania, a nie tylko od specyfikacji. Na podstawie ponad 300 projektów z 55 krajów.

DV

Zespół inżynierów DOIT VISION

15 głównych inżynierów · Shenzhen, Chiny Ostatnia recenzja:

September 28, 2026

Po targach ISLE 2026 technologia SMD skutecznie wyeliminowała konkurencję o drobnym skoku. Prawdziwe pytanie brzmi: Micro COB czy MIP — a odpowiedź zależy od zastosowania, a nie tylko od specyfikacji. Na podstawie ponad 300 projektów z 55 krajów.

Na wynos
  • SMD nie jest w stanie konkurować z technologią fine pitch przy ~P2.0. Po ISLE 2026, COB i MIP staną się realnymi rozwiązaniami dla ścian wewnętrznych z małą widocznością.
  • Wybieraj według zastosowania, a nie pojedynczej specyfikacji. COB przoduje pod względem trwałości i szczelności powierzchni; MIP przoduje pod względem możliwości naprawy i jednolitości koloru.
  • 2026 – pasma wyłącznie panelowe (EXW Shenzhen): P1.5 COB 1,390–1,695 USD/m²; P1.2 COB 1,570–1,870 USD/m²; P0.9 COB 2,250–2,500 USD/m². Sterowniki, konstrukcja i instalacja zazwyczaj dodają 20–40%.
  • COB Pro spełnia normy CE, EMC i RoHS. Przed złożeniem oferty sprawdź wzory certyfikatów obowiązujące w Twojej jurysdykcji.
Szybka odpowiedź — macierz decyzyjna 2026
Wybierz Micro COB
  • → Sale kontrolne i centra dowodzenia
  • → Sale konferencyjne spółek, P1.2–P2.0
  • → Praca 24/7, wymagany stopień ochrony IP54
  • → Muzea / handel detaliczny artykułami luksusowymi, P0.7–P1.2
  • → Ograniczenia budżetowe vs MIP
Wybierz MIP
  • → Studio transmisyjne / wiceprezes / XR
  • → Wymagane 7,680 Hz + HDR10 / BT.2020
  • → Wynajem i wydarzenia, P1.2–P2.5
  • → Naprawa na poziomie pikseli jest krytyczna
  • → Budżet pozwala na premię w wysokości 30–50% w stosunku do COB
Trzymaj się SMD
  • → Reklama zewnętrzna, P3–P10
  • → Minimalna odległość oglądania > 3 m
  • → Tymczasowe oznakowanie wydarzeń
  • → Ekonomiczny model wewnętrzny P2.5+
01 — Zmiana w branży w 2026 r.

Co zdecydowała ISLE 2026

Większość internetowych porównań technologii COB, SMD i MIP powstała, gdy SMD było jeszcze poważnym konkurentem dla instalacji o małym rozstawie pikseli. Ten kontekst już minął. Po ISLE 2026 branża osiągnęła jasny, roboczy konsensus: SMD nie jest już zalecaną architekturą dla instalacji o małym rozstawie pikseli wewnątrz budynków o parametrach P2.0 lub niższych.

Każdy z głównych producentów wyświetlaczy LED — Unilumin, Leyard, Absen i nowsze marki z Shenzhen — przeznaczył swoją ekskluzywną powierzchnię wystawienniczą wyłącznie na produkty COB i MIP. Panele SMD poniżej P1.5 były wyraźnie nieobecne podczas prezentacji flagowych modeli.

Konsensus branżowy ISLE 2026: COB i MIP to obecnie dwie główne drogi techniczne. Rola SMD jest coraz bardziej ograniczona do P1.8 i wyższych, reklamy zewnętrznej oraz niedrogich rozwiązań dla oznakowania podstawowego. Produkty o gęstości pikseli P0.9 i P0.7 – osiągalne tylko z COB lub MIP – weszły w fazę komercyjną w 2026 roku.

Prawdziwa decyzja w 2026 r. dotyczy wyboru technologii Micro COB i MIP — dwóch zasadniczo różnych podejść do tego samego wyzwania inżynieryjnego: zmniejszenia liczby pikseli przy jednoczesnym zachowaniu niezawodności wyświetlacza na tyle wysokiej, aby sprawdzał się w środowiskach, które tego wymagają.

Notatka inżyniera

W tym przewodniku wykorzystano dane z linii produkcyjnej DOIT VISION, laboratorium kalibracyjnego oraz dokumentacji konserwacji poinstalacyjnej z ponad 300 projektów w 55 krajach. Piszemy, aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą Twojego projektu, a nie po to, aby sprzedać Ci konkretny produkt.

02 — Jak działa każda technologia

Fizyka stojąca za wydajnością

Różnice między diodami COB, SMD, MIP i IMD zaczynają się już na poziomie chipa – zanim jeszcze zaświeci się choćby jeden piksel. Zrozumienie struktury fizycznej pozwala dostrzec różnice w wydajności w dalszej części procesu.

COB — Chip-on-Board

W obudowie COB gołe chipy LED są montowane bezpośrednio na podłożu PCB – bez osobnego opakowania i oddzielnej obudowy lampy. Cały układ chipów jest następnie zalewany ciągłą warstwą żywicy epoksydowej, tworząc gładką, szczelną i jednolitą powierzchnię.

Ta zmiana strukturalna wydaje się stopniowa. Dalsze konsekwencje są znaczące:

  • Brak wystających koralików lampy, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub gromadzić kurz
  • Powierzchnia epoksydowa osiąga Twardość ołówka 5H — twardszy niż większość ekranów telefonów
  • Ochrona IP54 w standardzie (w porównaniu z IP33 dla SMD) bez dodatkowych kosztów uszczelnienia
  • Odstępy pikseli poniżej P1.0 stają się fizycznie osiągalne — nasze najlepsze modele COB są dziś sprzedawane za P0.62
  • Zużycie energii około 40% niższy niż odpowiedniki SMD przy tym samym poziomie jasności

Czym jest „Micro COB” w 2026 roku? „Micro COB” odróżnia panele o wartości P0.9 i niższej od standardowych paneli COB o wartości P1.2–P1.8. W 2026 roku przychody z Micro COB podwoiły się w ujęciu rok do roku, napędzane popytem na systemy AV w salach kontrolnych i firmach, które zastąpiły projektory i ściany LCD. P0.7 Micro COB po raz pierwszy trafił do sprzedaży komercyjnej na targach ISLE 2026.

SMD — urządzenie do montażu powierzchniowego

Każdy układ LED w technologii SMD jest umieszczany w małej, dyskretnej obudowie – znanej jako „koralik lampowy” – która jest następnie lutowana na płytce PCB. Jest to standard w branży od ponad dwóch dekad.

Gdzie SMD zawodzi w technologii Fine-Pitch

Poniżej P2.0, rozmiar pojedynczego korpusu lampy SMD zajmuje coraz większą część dostępnej powierzchni. Poniżej P1.2, komponenty są fizycznie zbyt duże, aby zmieścić je bez utraty gęstości lub integralności strukturalnej. COB nie ma takiego limitu — obecnie standardowo dostarczana jest lampa z P0.7. Jest to sztywna granica fizyczna, a nie luka w jakości produkcji.

Technologia SMD pozostaje właściwym wyborem dla reklamy zewnętrznej P3–P10, ekonomicznego oznakowania wewnętrznego P2.5+ oraz tymczasowych wyświetlaczy na imprezy, gdzie minimalna odległość oglądania przekracza 3 metry.

MIP — Mikrodioda LED w obudowie

Technologia MIP (Micro LED in Package) wykorzystuje technologię transferu masy w celu umieszczania układów Micro LED w obudowach przystosowanych do montażu powierzchniowego. Łączy ona rozdzielczość diod COB z modelem napraw bliższym technologii SMD.

Kluczowa różnica strukturalna: każda jednostka pikselowa MIP jest indywidualnie przenoszona. W przeciwieństwie do wyświetlaczy COB, gdzie uszkodzona strefa wymaga wymiany na poziomie modułu, wyświetlacz MIP umożliwia wymianę jednostek pikselowych w terenie przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Rynek MIP na rok 2026 podzielił się na dwa odrębne podejścia:

MIP na poziomie pakietu — gotowy do produkcji masowej

Kontynuacja infrastruktury SMT. Najlepsza dla P1.2–P3.0. Nadaje się do ekspozycji komercyjnych, produkcji eventowej i zastosowań konsumenckich.

  • Zakres pikseli: P1.2 – P3.0 ✓
  • Kompatybilność z SMT: Tak ✓
  • Status produkcji: Komercyjny 2026 ✓
MIP na poziomie układu scalonego — Nowe · 2027–28

Celuje w rozdzielczość poniżej P0.4. Produkcja masowa na skalę komercyjną nie jest jeszcze możliwa ze względu na ograniczenia kosztów i wydajności.

  • Zakres pikseli: poniżej P0.4 (cel)
  • Zgodność z SMT: Nie — transfer masy
  • Status produkcji: Ograniczony, 2027–28

IMD — zintegrowane urządzenie modułowe

Obudowa IMD łączy w sobie cechy obudów SMD i COB, pokrywając zakresy P0.4 do P0.9, zapewniając wysoką niezawodność i odporność na uszkodzenia. IMD jest szczególnie istotne dla integratorów, którzy potrzebują wydajności poniżej P1.0 w bardziej przystępnej cenie niż pełna obudowa COB.

03 — Porównanie obok siebie

Pełne porównanie specyfikacji

Specyfikacje z jednostek produkcyjnych i zapisów po instalacji, nie arkusze danych marketingowych.

Specyfikacja COB / Mikro COB MIP (2026) SMD IMD
Min. rozstaw pikseliP0.4 (komercyjny)P0.4 (wyłaniający się)P1.2 (praktyczna granica)P0.4 – P0.9
Twardość powierzchniEpoksyd 5H3:4–XNUMX:XNUMX1H–2H (odsłonięte koraliki)3:4–XNUMX:XNUMX
Ocena IPIP54IP54IP33IP43
Maksymalna częstotliwość odświeżania3,840 Hz standardowo (dostępne 7,680 Hz)Standard 7,680 Hz1,920-3,840Hz3,840Hz
Współczynnik kontrastu10,000: 1 +10,000: 1 +3,000–5,000: 18,000: 1 +
Energia kontra SMD~40% mniej~35% mniejBaseline~30% mniej
Możliwość naprawy w terenieWymiana na poziomie modułuPoziom jednostki pikselowej*Pojedynczy koralik lampyPoziom modułu
Częstotliwość występowania martwych pikseli (12 mies.)~0.2 / 10,000~0.3 / 10,000~1.8 / 10,000~0.5 / 10,000
HDR / szeroki kolorStandard BT.709HDR10, BT.2020Standard BT.709BT.709

* Naprawa pikseli MIP wymaga specjalistycznych narzędzi i przeszkolonych techników. Zielony = wiodący · Bursztynowy = akceptowalny · Szary = końcowy.

04 — Kluczowe dane techniczne

Liczby, które niosą ciężar

Podczas pisania specyfikacji technicznej lub prezentacji dla klienta końcowego, to właśnie te liczby mają znaczenie. Język marketingowy usunięty.

Powierzchnia
5H
Twardość ołówka (epoksyd COB)
Sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu i przy regularnym czyszczeniu, nie ulegając degradacji.
Odśwież kod
7,680Hz
Standard transmisji MIP
Wymagane do profesjonalnego nagrywania obrazu w transmisjach i VP. COB dostępne na życzenie.
Kontrast
10,000:1
Zarówno COB, jak i MIP
Przydatne w wizualizacji danych, renderowaniu niemal czarnym i odwzorowywaniu szczegółów cieni.
Wartość energetyczna
−40%
COB kontra SMD
Różnica materiałowa w instalacjach pomieszczeń kontrolnych pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w ciągu 5-letniego cyklu życia.
O częstotliwości odświeżania — test aparatu

3,840 Hz to minimalna częstotliwość dla każdej instalacji regularnie fotografowanej lub filmowanej — sal konferencyjnych, przestrzeni eventowych i środowisk transmisyjnych. 7,680 Hz to próg dla profesjonalnych kamer do transmisji i produkcji wirtualnych. Poniżej tej częstotliwości kamery o wysokiej liczbie klatek na sekundę (HF) wyświetlają linie skanowania niewidoczne gołym okiem, ale natychmiast widoczne na nagraniach. Zawsze przeprowadzaj test kamery w określonej odległości przed zatwierdzeniem instalacji.

05 — Według aplikacji

9 scenariuszy: jaka technologia jest odpowiednia

Specyfikacje w izolacji nie decydują. Oto, jak te cztery technologie przekładają się na aplikacje, nad którymi będą pracować integratorzy AV w 2026 roku.

KACZAN
Centrum dowodzenia rządowego
  • Całodobowa dostępność, zerowa tolerancja na awarie
  • IP54 dla środowisk pyłoszczelnych
  • Specyfikacja: P1.2–P1.5, 3,840 Hz, IP54
MIP
Objętości transmisji / VP / XR
  • 7,680 Hz do rejestrowania obrazu z kamery
  • HDR10 + BT.2020 szeroka gama kolorów
  • Specyfikacja: P0.9–P1.5
MIP
Wynajem LED / Wydarzenia / Scena
  • Częste cykle montażu/demontażu
  • Naprawa pikseli na miejscu za pomocą narzędzi SMT
  • P1.2–P2.5 typowy skok
COB lub IMD
Sala konferencyjna/salon wystawowy korporacji
  • Z bliska (<3 m)
  • Powierzchnia bezszwowa premium
  • P1.2–P1.8 typowy skok
Mikro COB
Muzeum / handel luksusowy
  • Ultra-drobny skok do oglądania z bliska
  • Bezszwowa powierzchnia premium
  • P0.7–P1.2 typowy skok
MIP
Sala kontrolna / NOC
  • Naprawa pikseli minimalizuje przestoje
  • Doskonała jednolitość kolorów
  • P0.9–P1.5 typowy skok
SMD lub MIP
Handel detaliczny / oznakowanie cyfrowe
  • P2.5–P4 dla większości zastosowań
  • Duży ruch → MIP lub COB/GOB
  • SMD odpowiedni do standardu P3+ w sprzedaży detalicznej
SMD
Billboard reklamowy zewnętrzny
  • Zakres standardowy P4–P10
  • SMD w pełni dojrzałe, najniższy koszt
  • Odporność na warunki atmosferyczne dzięki obudowie IP
SMD lub IMD
Oszczędne oznakowanie wewnętrzne
  • Zakres P2.5–P3.9
  • Najniższy koszt wejścia SMD
  • IMD dla sub-P1.5 przy ograniczonym budżecie
Nie wiesz, jaka technologia będzie odpowiednia dla Twojego projektu?

Nasz zespół inżynierów może dokonać przeglądu Twojej aplikacji, środowiska i budżetu w ciągu 20-minutowej rozmowy telefonicznej.

Poproś o konsultację →
06 — Wysokość i cena piksela

Cena referencyjna na rok 2026 według technologii

Koszt panelu według technologii i odstępu pikseli — dane referencyjne bezpośrednio z fabryki, EXW Shenzhen, tylko panel (moduły + obudowa), z naszego własnego archiwum ofert. Ceny OEM i hurtowe różnią się.

Pixel Pitch SMD ($/m²) COB ($/m²) MIP ($/m²) Najlepszy wybór pod względem stosunku jakości do ceny
P3.0$720Nie w naszej liniiNie w naszej liniiSMD
P2.5$860Nie w naszej liniiNie w naszej liniiSMD
P1.51,415 1,530–XNUMX XNUMX USD1,390 1,695–XNUMX XNUMX USDNie w naszej liniiNakładanie się — decyduje specyfikacja
P1.2 ★1,825 2,035–XNUMX XNUMX USD1,570 1,870–XNUMX XNUMX USDNie w naszej liniiCOB lub SMD (TCO)
P0.9Niewykonalne2,250 2,500–XNUMX XNUMX USDCytat (tylko P0.9)MIP (zaleta naprawy)
P0.78Niewykonalne4,650 4,800–XNUMX XNUMX USDNie w naszej liniiKACZAN
P0.62Niewykonalne10,350 10,450–XNUMX XNUMX USDNie w naszej liniiKACZAN

★ P1.2 to najbardziej aktywna strefa konkurencji w 2026 roku. W naszej linii produkcyjnej COB nie jest produkowany powyżej P1.875 (COB Pro osiąga cenę 1.875, COB Beta 1.86) — P2.5 i grubsze to obszar SMD. MIP jest obecnie ograniczony do P0.9. Koszt samego panelu — należy doliczyć 20–40% za cały system (procesor, konstrukcja, instalacja, wysyłka, uruchomienie, części zamienne). Szerokość pasma zależy od konfiguracji: dolna granica = 600 cd/m² przy 3,840 Hz, górna granica = 1,000 cd/m² przy 7,680 Hz. Rzeczywiste ceny wahają się w granicach ±10–15%. Ceny SMD dotyczą szafy o wymiarach 1000×500 mm — mniejsze szafy Block mają wyższą cenę jednostkową.

Przejście cen COB — kluczowy punkt danych z 2026 r.

W przypadku P1.2 koszt panelu COB jest równy lub niższy niż koszt SMD – 1,570–1,870 USD/m² w porównaniu z 1,825–2,035 USD/m² (cena SMD dla obudowy 1000×500 mm). Stare założenie, że „COB zawsze jest droższy niż SMD”, nie sprawdza się już w tym przypadku.

Warto pamiętać o jednym zastrzeżeniu: przy P1.5 oba pasma się nakładają. Cena COB zaczyna się niżej (1,390 USD/m² vs. 1,415 USD/m²), ale rośnie do 1,695 USD/m² po specyfikacji 1,000 nitów przy 7,680 Hz – powyżej pułapu 1,530 USD/m² dla SMD. Przy P1.5 o rachunku decyduje specyfikacja, a nie opakowanie.

07 — 5-letni całkowity koszt posiadania

Całkowity koszt posiadania: liczby, które zmieniają decyzję

Cena zakupu sprzętu to niewłaściwa wartość do porównywania w oderwaniu od innych czynników. Oto dwa modele całkowitego kosztu posiadania (TCO) opracowane na podstawie rzeczywistych danych projektowych.

Model A — Centrum dowodzenia rządowego o powierzchni 40 m² (P1.2)

Integrator systemów niedawno porównał technologię COB z technologią SMD w rządowym centrum dowodzenia. Koszt panelu SMD był początkowo o 18% niższy. Jednak modelując 5-letnią prognozę konserwacji, całkowity koszt posiadania COB był o ponad 30% niższy – około 140 000 dolarów w okresie obowiązywania umowy.

Kategoria kosztówSMD (P1.2, 40m²)COB (P1.2, 40m²)MIP (P1.2, 40m²)
Zakup paneli (rok 0)~ $ 88,000~ $ 120,000~ $ 116,000
Roczna konserwacja (średnio w latach 1–5)~107 850 USD/rok~107 850 USD/rok~107 850 USD/rok
Całkowita konserwacja 5-letnia~ $ 60,000~ $ 17,500~ $ 14,000
Szacunkowy całkowity koszt posiadania na 5 lat~ $ 148,000~130 000 dolarów (–7%)~130 000 dolarów (–12%)

Model B — sala konferencyjna o powierzchni 20 m² (P1.5)

Pozycja kosztowaMikro COBSMD (równomierny odstęp)
Sprzęt (20m², P1.5)$ $ 38,000 48,000-$ $ 26,000 34,000-
Konserwacja w klasach 1–2$ $ 200 600-$ $ 800 2,400-
Konserwacja w klasach 3–5$ $ 400 1,200-$ $ 2,400 6,000-
Energia (5 lat, 12 godz./dzień po 0.12 USD/kWh)$ $ 3,200 4,800-$ $ 5,200 7,800-
5-letni łącznie$ $ 45,800 60,600-$ $ 38,400 56,200-

Na podstawie danych projektu DOIT VISION. Energia po stawce komercyjnej 0.12 USD/kWh. Przy całodobowej intensywności pracy, COB osiąga parytet w roku trzecim.

Jak to przedstawić klientom końcowym: nie zaczynaj od różnicy w cenie sprzętu. Zacznij od liczby z 5 lat i przedstaw premię COB jako zakup niższego ryzyka konserwacyjnego. W środowiskach o znaczeniu krytycznym pytanie nie brzmi: „czy nas stać na COB?”, ale: „czy nas stać na martwy piksel na wyświetlaczu w sali kontrolnej za 400 000 dolarów w ciągu trzech lat?”.

Uzyskaj analizę całkowitego kosztu posiadania (TCO) dla konkretnego projektu

Podaj nam rozmiar instalacji, wymagany rozstaw pikseli i liczbę godzin pracy, a my przygotujemy dla Ciebie model kosztów w okresie 5 lat.

Poproś o analizę TCO →
08 — Co mówią producenci

Oświadczenia branżowe z ISLE 2026

Oświadczenia głównych producentów wyświetlaczy LED na targach ISLE 2026 i po nich, zebrane na podstawie prezentacji publicznych i komunikatów branżowych.

Technologia Unilumin

„W przypadku Micro in Package tylko nieliczne firmy osiągnęły produkcję masową. Przewaga MiP polega na miniaturyzacji opakowań przy jednoczesnym zachowaniu jasności, spójności kolorów i innych cech produktu”.

Grupa Leyarda

„MiP oferuje wiele zalet, w tym mieszanie światła, jednorodność, niskie koszty napraw i mniejszy stopień trudności w testowaniu punktowym. Technologia COB umożliwia hermetyzację tylko chipów o rozmiarze dwustronnym powyżej 100 μm, podczas gdy MiP umożliwia hermetyzację chipów o rozmiarze poniżej 60 μm”.

nieobecny

„Technologia MIP umożliwia ponowne wykorzystanie sprzętu do produkcji SMD, co zmniejsza wysokie koszty inwestycji. Technologia COB charakteryzuje się wysoką jasnością i kontrastem oraz efektami HDR — ma znaczną przewagę nad produktami SMD pod względem stabilności wyświetlania”.

WIZJA DOITA

„COB jest absolutnym liderem pod względem niezawodności i stabilności. Technologia MIP na poziomie obudowy stanowi kontynuację istniejących możliwości SMT. Technologia MiP na poziomie układu scalonego i technologia COB pozostaną równoległymi ścieżkami, dopóki technologia, koszty produkcji i sprzęt produkcyjny w branży nie zostaną zunifikowane”.

09 — Pytania, które należy zadać dostawcy

Ocena dostawców diod LED o małej gęstości w 2026 r.

Zadając sobie poniższe pytania, możesz wykazać się jakością, możliwościami produkcyjnymi i prawdziwym zaangażowaniem posprzedażowym:

  1. Jaka jest wydajność pierwszego przejścia dla modułów COB?
    Wiodący producenci dążą do >99.5%. Wynik poniżej 98% sugeruje problemy z kontrolą jakości, które bezpośrednio przekładają się na martwe piksele w terenie.
  2. Jak chronić diody LED podczas drugiego lutowania rozpływowego?
    To najczęstszy punkt awarii w produkcji COB na niskim poziomie. Poproś o szczegółową dokumentację procesu – odpowiedź ujawni poziom zaawansowania produkcji.
  3. Jaki jest próg gwarancji na martwe piksele i procedura składania reklamacji?
    Legalni dostawcy oferują gwarancję na 0.0001% lub więcej martwych pikseli wraz z udokumentowanymi procedurami wymiany, a nie niejasne „my się tym zajmiemy”.
  4. Czy przechowują Państwo zapasowe moduły/panele przez 3 lata od momentu zakupu?
    Dopasowanie kolorów diod LED z biegiem czasu ulega pogorszeniu; w celu zapewnienia bezproblemowej naprawy niezbędne są zapasowe sztuki z tej samej partii produkcyjnej.
  5. Dla jakich systemów sterowania kalibrowane są moduły COB/MIP?
    Nova Star i Colorlight to standardowe kontrolery COB i MIP w naszej ofercie — dane kalibracyjne na poziomie modułu COB muszą być dostarczone w prawidłowym formacie dla konkretnej karty nadawczej i procesora.
  6. Jakie certyfikaty posiada ten produkt?
    COB Pro posiada certyfikaty CE, EMC i RoHS. Przed złożeniem oferty sprawdź, jakie modele certyfikatów są wymagane w Twojej jurysdykcji — wymagania różnią się w zależności od kraju i środowiska użytkowania.
  7. Czy możesz podać instalacje referencyjne o równoważnej intensywności operacyjnej?
    Poproś o referencje odpowiadające Twojemu przypadkowi użycia. COB w muzeum wymaga innej walidacji niż COB w studiu nadawczym czynnym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Producent
WIZJA DOITA
Autor
Kris Liang, współzałożyciel
Doświadczenie autora
19 lat inżynierii LED
Typ zawartości
Artykuł — Przewodnik po porównaniach technologii
Główny temat
Technologia pakowania LED COB, MIP i SMD 2026
Data opublikowania
Czerwiec 2026
Data przeglądu
Wrzesień 2026
Branże
Produkcja wyświetlaczy LED, integracja AV, wyświetlacze o małej rozdzielczości
Dane Techniczne
COB Pro: CE, EMC, RoHS. Square 1000 i Square 960 również posiadają certyfikaty CB (IECEE).
FAQ

Technologia SMD montuje wstępnie zapakowane diody LED na płytce PCB. W technologii COB całkowicie pomija się montaż – gołe chipy mocuje się bezpośrednio do płytki PCB, łączy drutem, a następnie zalewa żywicą epoksydową w jednym kroku. Wyświetlacze COB nie mają odsłoniętych opraw lamp, charakteryzują się twardością powierzchni 5H, stopniem ochrony IP54, szerszymi kątami widzenia i doskonałą niezawodnością przy małych odstępach między diodami poniżej P1.5.

Żadna z nich nie jest uniwersalnie lepsza — sprawdzają się w różnych scenariuszach. Technologia COB przoduje pod względem trwałości mechanicznej, ochrony IP i jest preferowanym wyborem w przypadku instalacji stacjonarnych klasy premium. Technologia MIP przoduje pod względem możliwości naprawy, jednorodności kolorów i kompatybilności z istniejącą infrastrukturą produkcyjną SMT. Przy ultradrobnych odstępach między płytkami (P0.9) technologia MIP umożliwia hermetyzację mniejszych układów scalonych (100 μm).

Tak — diodę COB wymienia się na poziomie modułu, zazwyczaj o wymiarach 200 mm × 200 mm. Nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia poza śrubokrętem. Dane DOIT VISION po instalacji pokazują około 0.2 martwego piksela na 10 000 diod LED dla diod COB w porównaniu z 1.8 dla równoważnej diody SMD po 12 miesiącach.

Micro COB odnosi się do wyświetlaczy LED COB poniżej P0.9. Standard COB zazwyczaj obejmuje P1.0–P2.0. Od 2026 roku wyświetlacz P0.9 Micro COB jest dostępny w sprzedaży; wyświetlacz P0.7 wszedł do ograniczonej sprzedaży na targach ISLE 2026.

W naszej ofercie: SMD (Block/Brick) P1.25 do P3.91; COB Pro P0.62 do P1.875; COB Beta P1.25 do P1.86; MIP tylko P0.9. Nie produkujemy COB o grubości P2 ani grubszej, ani MIP o grubości innej niż P0.9.

Nie przy każdym nachyleniu – to zależy. Przy P1.2, COB plasuje się na poziomie lub poniżej ekwiwalentu SMD (1,570–1,870 USD/m² w porównaniu do 1,825–2,035 USD/m²). Przy P1.5 oba pasma się pokrywają: COB jest tańszy w dolnej części zakresu (1,390 USD w porównaniu do 1,415 USD/m²), ale droższy w górnej (1,695 USD w porównaniu do 1,530 USD/m²) po dodaniu jasności i odświeżania. Zatem żadne z tych ogólnych twierdzeń nie jest prawdziwe – „COB zawsze jest droższy” jest błędne przy P1.2, a „COB zawsze jest tańszy” jest błędne przy górnej części zakresu P1.5.

Panele COB i MIP z naszej linii wykorzystują kontrolery Nova Star lub Colorlight za pośrednictwem standardowego Gigabit Ethernet – tego samego ekosystemu co SMD. Podczas wyceny należy sprawdzić, czy konkretny model karty nadawczej i procesora odpowiadają Państwa wymaganiom dotyczącym rozdzielczości i częstotliwości odświeżania.

Zasada praktyczna: minimalna komfortowa odległość oglądania (metry) ≈ odstęp między pikselami (mm). Zatem P1.2 = komfortowa odległość od ~1.2 m; P0.9 = odległość poniżej 1 metra, co sprawia, że ​​nadaje się do gablot muzealnych i oznakowań bliskich.

Tak. DOIT VISION oferuje pełen zakres usług OEM i private label, w tym niestandardowe rozmiary obudowy, markowe ramki przednie, niestandardowe konfiguracje oprogramowania sprzętowego oraz dokumentację white label. Skontaktuj się z naszym zespołem inżynierów, aby omówić wymagania dotyczące Twojego projektu.

Podobne produkty
Wewnętrzne ściany wideo
Beta COB

Technologia COB typu flip-chip w cenie konkurencyjnej do wysokiej klasy SMD. Branża...

Zobacz specyfikacje
Plakaty i wszystko w jednym
Plakat COB LED

Wolnostojący wyświetlacz cyfrowy COB typu flip-chip z energooszczędną konstrukcją ze wspólną katodą...

Zobacz specyfikacje
Ściana wideo COB Pro z diodami LED COB o małej rozdzielczości w pomieszczeniu kontrolnym
Wewnętrzne ściany wideo
COB Pro

Matryca COB typu flip-chip z powłoką powierzchniową zapewniającą niezrównany kontrast i płaskość. 3-i...

Zobacz specyfikacje
Wydarzenia i wynajem
Plakat LED składany na trzy części

Wolnostojący plakat typu flip-chip COB. Wyświetlacz 1280×1920 mm; składa się do 640×1920 mm, aby...

Zobacz specyfikacje
Widok produktu z przodu i z tyłu na wielofunkcyjnym wyświetlaczu LED z opcjonalnymi podstawkami mobilnymi
Wewnętrzne ściany wideo
Telewizor LED COB typu „wszystko w jednym”

Montowany na ścianie wyświetlacz LED COB do sal konferencyjnych i kin domowych z dużym ekranem.

Zobacz specyfikacje
Wewnętrzne ściany wideo
MIP

MIP 0202 Mikrodioda LED w obudowie — architektura nowej generacji o małym rozstawie pikseli. 100...

Zobacz specyfikacje
Przynieś nam streszczenie

Rozpocznij swój projekt.

Rysunek, zdjęcie terenu lub wstępny pomysł. Powiedz nam, co planujesz i omów szczegóły z naszym zespołem inżynierów.

Wykorzystujemy te dane, aby odpowiedzieć na Twój projekt. Polityka prywatności.