GŁÓWNA > blogi > Jak wybrać odstęp pikseli LED: P0.9, P1.2, P1.5, P1.8, P2, P2.5

blogi

Zaktualizowano lipiec 14, 2026

Jak wybrać odstęp pikseli LED: P0.9, P1.2, P1.5, P1.8, P2, P2.5

Spis treści 01 — Dlaczego odstęp pikseli jest złym punktem wyjścia 02 — Wzór na odległość oglądania 03 — Odstęp pikseli a rozmiar ekranu a rozdzielczość 04 — Światło otoczenia, jasność i środowisko 05 — Rzeczywista różnica w kosztach 06 — Dopasowanie odstępu pikseli do zastosowania 07 — Cztery projekty, cztery decyzje 08 — FAQ

DV

Zespół inżynierów DOIT VISION

15 głównych inżynierów · Shenzhen, Chiny Ostatnia recenzja:

July 14, 2026

Jak wybrać odstęp pikseli LED P0.9 P1.2 P1.5 P1.8 P2 P2.5 – przewodnik po odległości oglądania oparty na wzorze Szybka odpowiedź — ramy decyzyjne
Najpierw odległość oglądania
  • → Min. odległość (m) = odstęp pikseli (mm)
  • → Zakres komfortowy = wysokość dźwięku × 2 do × 3
  • → To jest najważniejsza zmienna
Środowisko Drugie
  • → COB/MIP powyżej 400 luksów światła otoczenia
  • → SMD nadaje się do kontrolowanych przestrzeni wewnętrznych
  • → Kontrast COB: 8,000:1 w porównaniu z SMD 3,000:1
Budżet Ostatni
  • → P1.2 ma o 56% więcej diod LED/m² niż P1.5
  • → Modernizacja P1.5 → P1.2 = +30–50% kosztu szafki
  • → Jeśli kwalifikują się dwa boiska, wybierz to grubsze

01 — Dlaczego odstęp między pikselami to zły punkt wyjścia

Poczekaj — najpierw zadaj te pytania

Kiedy klient pyta: „Czy powinniśmy wybrać P1.2 czy P1.5?”, większość integratorów odpowiada wprost. To błędny ruch.

Rozstaw pikseli to wynik, a nie wejście. Prawidłowy punkt wyjścia to zawsze te same trzy pytania: Jak daleko widzowie będą siedzieć od ekranu? Jakie treści będą wyświetlane? Jaki jest dostępny budżet w stosunku do powierzchni ekranu? Odpowiedz na te trzy pytania, a rozstaw pikseli sam się wybierze.

Debata na temat P1.2 kontra P1.5 jest prawdziwa — ale ma znaczenie dopiero po ustaleniu geometrii wyświetlania. Ekran P1.5 oglądany z odległości 4 metrów zapewnia lepszą postrzeganą rozdzielczość niż ekran P1.2 oglądany z odległości 2 metrów, ponieważ z odległości 2 metrów widz znajduje się w minimalnej komfortowej odległości oglądania dla obu wysokości obrazu. Ta sama logika obowiązuje po drugiej stronie: wyświetlacz LED P2.0 lub P2.5, prawidłowo zaprojektowany do oglądania z odległości 10 m lub większej, będzie miał lepsze wyniki niż wyświetlacz P1.5, który został przewymiarowany dla tej samej przestrzeni i w rezultacie przeszacowany pod względem budżetu.

Niewłaściwe określenie tej kolejności sprawia, że ​​projekty kończą się albo przewymiarowanymi i przebudżetowanymi, albo niedowymiarowanymi, a za widoczną strukturę pikseli klient obwinia integratora.

W tym przewodniku omówiono podejmowanie decyzji w prawidłowej kolejności: najpierw odległość, potem rozdzielczość, na końcu środowisko, a na końcu budżet.

02 — Wzór na odległość oglądania

Dwie formuły. Użyj obu.

Wzór na minimalną i wygodną odległość oglądania wyświetlacza LED według rozstawu pikseli P0.9 do P2.5

Pierwszą z nich jest zasada minimalnej odległości — szybka i niezawodna w rozmowach z klientami:

Minimalna odległość oglądania (m) = Rozstaw pikseli (mm) × 1

P1.5 oznacza minimum 1.5 m. P2.5 oznacza minimum 2.5 m. Z tej odległości poszczególne piksele są technicznie widoczne po dokładnym przyjrzeniu się, ale obraz jest akceptowalny dla większości typów treści.

Drugim czynnikiem jest komfortowy zasięg widzenia — to, na czym tak naprawdę polega projektowanie:

Wygodna odległość oglądania (m) = Odległość między pikselami (mm) × 2 do × 3

Użyj ×2 w przypadku treści statycznych i bogatych w szczegóły — pulpitów nawigacyjnych, prezentacji z dużą ilością tekstu, monitorowania w sali kontrolnej . Użyj ×3 w przypadku wideo, grafiki ruchomej i ogólnego AV, gdzie struktura drobnych pikseli jest mniej widoczna.

Te dwa wzory razem dają minimalny próg i zakres docelowy, czyli to, czego wymaga planowanie projektu.

Natężenie światła otoczenia mierzone jest w luksach. Jasność wyświetlacza mierzona jest w nitach (cd/m²).

Pixel Pitch Min. odległość (×1) Zalecany zakres (×2–×3) Typowe zastosowania
P0.90.9m1.8m - 2.7mStudia VP/XR, nadawanie
P1.21.2m2.4m - 3.6mSale kontrolne, sale konferencyjne
P1.51.5m3.0m - 4.5mSale konferencyjne, hole
P1.81.8m3.6m - 5.4mSale szkoleniowe, salony wystawowe
P2.02.0m4.0m - 6.0mAudytoria, duże hole
P2.52.5m5.0m - 7.5mDuże audytoria, atria
Uwaga praktyczna

Podane wartości zakładają kontrolowane oświetlenie wewnętrzne. W środowiskach o wysokim natężeniu światła – w holach oświetlonych światłem dziennym, na powierzchniach handlowych – odczuwalna ostrość spada, a minimalna odległość ulega zmniejszeniu. Ta interakcja została omówiona w rozdziale 04.

03 — Trójkąt Rozdzielczości

Rozstaw pikseli a rozmiar ekranu a rozdzielczość

Diagram zależności trójkątów między rozmiarem pikseli diody LED a rozdzielczością natywną ekranu dla integratorów

Rozstaw pikseli określa, ile pikseli mieści się na danym obszarze ekranu. Dla każdego stałego rozmiaru ekranu zmiana rozstawu pikseli zmienia rozdzielczość natywną – a to ma bezpośredni wpływ na źródło sygnału, produkcję treści i oczekiwania klientów.

Formuła:

Liczba pikseli poziomych = Szerokość ekranu (mm) / Odstęp między pikselami (mm)
Liczba pikseli w pionie = Wysokość ekranu (mm) / Odstęp pikseli (mm)

Do ekranu o wymiarach 6 m × 3.375 m (standard 16:9)

Pixel Pitch Poziomo × Pionowo Rozdzielczość natywna Odpowiednik
P0.9× 6667 3750~25 MPZnacznie powyżej 4K
P1.2× 5000 2813~14 MPPowyżej 4K
P1.5× 4000 2250~9 MPKlasa 4K
P1.8× 3333 1875~6 MPMiędzy 2K a 4K
P2.0× 3000 1688~5 MPNieco powyżej 2K
P2.5× 2400 1350~3.2 MPPoniżej 2K

Do mniejszej sali konferencyjnej — 4 m × 2.25 m (16:9)

Pixel Pitch Poziomo × Pionowo Rozdzielczość natywna Odpowiednik
P1.2× 3333 1875~6 MPMiędzy 2K a 4K
P1.5× 2667 1500~4 MPBlisko 4K
P1.8× 2222 1250~2.8 MPPowyżej 2K
P2.0× 2000 1125~2.25 MPNieco powyżej 2K

Kluczowe pytanie: z jakiego źródła sygnału klient tak naprawdę korzysta?

W większości korporacyjnych instalacji AV odpowiedzią jest laptop, odtwarzacz multimedialny lub system wideokonferencyjny – wszystkie z wyjściem 1080p lub w najlepszym przypadku 4K. Ściana P1.2 o wymiarach 6×3.375 m ma natywną rozdzielczość około 5000×2813, co przekracza 4K. Skalowanie źródła 4K w celu wypełnienia tego obszaru działa – ale oznacza, że ​​dodatkowa gęstość pikseli, za którą zapłaciłeś, nie jest w pełni wykorzystana.

To nie jest argument przeciwko P1.2. To argument za zrozumieniem tego, co tak naprawdę kupujesz. W naszych projektach w Los Angeles – ściany COB Pro P1.2 o wymiarach od 4×3 m do 6×2 m – decyzja o gęstości pikseli była podyktowana odległością oglądania, wymaganiami dotyczącymi precyzji treści oraz potrzebą natywnej rozdzielczości bliskiej 2K dla reklam komercyjnych w wysokiej rozdzielczości. Przy tych odległościach P1.2 zapewnia wyraźnie ostrzejsze renderowanie tekstu i drobniejsze szczegóły obrazu niż P1.5, niezależnie od tego, co mówi arytmetyka rozdzielczości.

Trójkąt Rozdzielczości

Rozmiar ekranu określa obszar roboczy. Odstęp pikseli określa liczbę pikseli. Źródło sygnału określa, ile z tej liczby pikseli zostanie wykorzystane. Przed określeniem należy wyrównać wszystkie trzy.

04 — Środowisko ma znaczenie

Światło otoczenia, jasność i interakcja odstępu pikseli z otoczeniem

Diagram porównawczy kontrastu odbicia światła otoczenia w obudowie LED COB MIP i SMD

W dyskusjach o specyfikacji najwięcej uwagi poświęca się odstępowi pikseli. Światło otoczenia rzadko kiedy ma to miejsce. To odwrotna sytuacja w przypadku znacznej części rzeczywistych instalacji.

Oto praktyczna rzeczywistość: wyświetlacz P1.5 COB w dobrze kontrolowanym pomieszczeniu przy natężeniu światła 200 luksów zapewni ostrzejszą jakość obrazu niż wyświetlacz P1.2 SMD w oświetlonym światłem dziennym holu przy natężeniu światła 800 luksów. Różnica w rozstawie pikseli jest realna — różnica w otoczeniu jest większa.

Dlaczego technologia enkapsulacji ma tutaj znaczenie

Enkapsulacja COB i MIP pokrywa całą powierzchnię modułu ciągłą warstwą żywicy lub epoksydu, eliminując odsłonięte szczeliny między pikselami, charakterystyczne dla konstrukcji SMD. Szczeliny te odbijają światło otoczenia bezpośrednio w stronę widza, zmniejszając kontrast i rozmywając obraz. W warunkach wysokiego natężenia światła otoczenia wyświetlacze SMD wymagają znacznie wyższej jasności wyjściowej, aby to skompensować — co przyspiesza degradację diod LED i zwiększa zużycie energii.

W przypadku wyświetlaczy COB, czarna powierzchnia żywicy pochłania światło otoczenia, zamiast je odbijać. Dlatego panele COB zazwyczaj charakteryzują się współczynnikiem kontrastu od 8,000:1 do 12 000:1 w świetle otoczenia, w porównaniu do 3,000:1 do 5,000:1 dla równoważnych paneli SMD w tym samym środowisku. Różnica ta jest zauważalna z normalnej odległości oglądania.

Wymagania dotyczące jasności w zależności od środowiska

Światło otoczenia w luksach. Jasność wyświetlacza w nitach (cd/m²).

Środowisko Światło otoczenia (luks) Zalecana jasność Kompatybilny zakres skoku
Studio nadawcze / wiceprezesa800-1200800–1200 nitówP0.9 – P1.5 COB/MIP
Sterownia300-500400–600 nitów1.2 – 1.5 pensów
Sala konferencyjna (kontrolowana)200-400300–500 nitów1.2 – 2.0 pensów
Hol korporacyjny (oświetlony światłem dziennym)500-1000600–1000 nitów1.5 – 2.5 pensów
Powierzchnia handlowa (mieszana)600-1200800–1500 nitów1.8 – 2.5 pensów
Sala szkoleniowa300-500300–500 nitów1.5 – 2.5 pensów
Uwaga dotycząca kalibracji jasności

Wyświetlacze LED zazwyczaj pracują z jasnością na poziomie 30–50% maksymalnej jasności podczas codziennej pracy, aby wydłużyć żywotność panelu. Upewnij się, że jasność znamionowa wyświetlacza przy 50% jasności nadal spełnia wymagania środowiskowe — a nie tylko maksymalną.

W naszym kanadyjskim projekcie – 65-metrowej serii Brick P1.5, montowanej na suficie – klient potrzebował immersyjnych treści 4K, z widzami patrzącymi w górę z bliskiej odległości. Wysokość sufitu zapewniała komfortowy zasięg widzenia dla P1.5 (3.0–4.5 m). Przy powierzchni 65 m², P1.5 oferuje rozdzielczość natywną znacznie przewyższającą klasę 4K, co sprawia, że ​​P1.2 jest zbędny zarówno z punktu widzenia rozdzielczości, jak i kosztów.

W przypadku instalacji sufitowych: P1.5 to praktyczna granica minimalnego odstępu między stropami dla większości pomieszczeń. Wyjątkiem są pomieszczenia immersyjne z niskim sufitem, w których widz celowo znajduje się blisko powierzchni.

05 — Analiza kosztów

Rzeczywista różnica kosztów pomiędzy P1.2, P1.5, P2.0 i P2.5

Rozstaw pikseli wpływa na koszty na dwa sposoby: początkową cenę obudowy i długoterminowe koszty utrzymania. Oba te czynniki zależą od gęstości pikseli. Żadna z zależności nie jest liniowa.

Dlaczego lepszy dźwięk jest droższy

Mniejszy rozstaw pikseli oznacza więcej diod LED na metr kwadratowy. Panel P1.2 zawiera około 69 444 pikseli/m², w porównaniu do 44 444 w P1.5 i 25 000 w P2.0. To wzrost liczby diod LED o 56% w porównaniu z P1.5 do P1.2 i o 178% w porównaniu z P2.0 do P1.2. Więcej diod LED oznacza wyższy koszt komponentów, mniejszą tolerancję produkcji, niższe wskaźniki wydajności i bardziej złożony układ sterowników – a to wszystko przekłada się na cenę obudowy.

Wskaźnik kosztów względnych (P2.0 = 1.0)

Pixel Pitch Gęstość pikseli (pikseli/m²) Względny koszt gabinetu Koszty względne utrzymania
P0.9123,4573.5× – 4.5×Wysoki
P1.269,4442.0× – 2.5׌rednio-wysoki
P1.544,4441.4× – 1.7׌redni
P1.830,8641.2× – 1.4׌rednio niski
P2.025,0001.0× (linia bazowa) Niski
P2.516,0000.75× – 0.85× Niski

Wskaźniki względne do planowania budżetu. Rzeczywiste ceny różnią się w zależności od rodzaju obudowy, konstrukcji obudowy i wielkości zamówienia.

Pytanie o koszt aktualizacji

Często spotykany klient pyta: „O ile więcej kosztuje przejście z P1.5 na P1.2?”. W przypadku typowej instalacji o powierzchni 20 m², przejście z P1.5 na P1.2 oznacza wzrost kosztów samej szafy o około 30–50%, przed ewentualnymi zmianami w konstrukcji i wymaganiach dotyczących sterowników. W przypadku instalacji o powierzchni 65 m² – naszego kanadyjskiego projektu sufitu – ta różnica stanowi znaczącą granicę budżetową. W tym projekcie P1.5 wybrano nie jako kompromis, ale jako decyzję inżynierską: rozdzielczość natywna w tej skali już przekraczała 4K, a geometria wyświetlania potwierdziła trafność wyboru wysokości.

Koszty utrzymania rosną wraz z liczbą pikseli

Każda dioda LED to potencjalny punkt awarii. Panel P1.2 ma o 56% więcej punktów awarii na m² niż panel P1.5. W przypadku instalacji stacjonarnych z dostępem od przodu jest to możliwe do opanowania. W przypadku instalacji sufitowych lub z dostępem tylko od tyłu, każda konserwacja wiąże się z wyższymi kosztami robocizny — co oznacza, że ​​długoterminowa różnica w całkowitym koszcie posiadania (TCO) między panelami P1.2 i P1.5 jest większa niż sugeruje różnica w cenie obudowy.

P2.0 i P2.5 na rynkach wrażliwych na budżet

Wyświetlacze LED P2.0 i P2.5 zajmują odrębną pozycję, którą często pomijają w dyskusjach na temat precyzyjnego montażu. Na rynkach Azji Południowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej – gdzie koszty robocizny są niższe, a budżety projektów bardziej ograniczone – moduły SMD P2.0 i P2.5 w połączeniu z bezramkowymi, bezspawowymi konstrukcjami montażowymi stanowią dominującą metodę montażu stałych wyświetlaczy wewnętrznych. Nie jest to podejście kompromisowe. Jest to prawidłowo zaprojektowane rozwiązanie dla środowisk, w których odległość oglądania przekracza 6 m, wymagane są treści tekstowe i standardowe wideo, a długotrwała eksploatacja jest zapewniana przez lokalną siłę roboczą.

Ekonomia opiera się na wolumenie produkcji. Moduły SMD P2.0 i P2.5 są produkowane na masową skalę z myślą o chińskim rynku krajowym o dużym wolumenie — kościołach, szkołach, budynkach rządowych i centrach społecznościowych. Taka wielkość produkcji utrzymuje niskie ceny modułów i niezawodność łańcuchów dostaw.

Podsumowanie

Tam, gdzie odległość oglądania komfortowo wspiera P1.5, przejście na P1.2 wiąże się z mniejszymi korzyściami wizualnymi, a jednocześnie zwiększa zarówno początkowe wydatki, jak i długoterminowe narażenie na konserwację. Przejdź na P1.2, gdy wymaga tego geometria — a nie jako domyślna opcja premium. A tam, gdzie odległość oglądania, rodzaj treści i budżet wskazują na P2.0 lub P2.5, określ to odpowiednio, nie traktując tego jako obniżenia.

06 — Tabela decyzyjna

Dopasowanie odstępu pikseli do aplikacji: 12 scenariuszy

Jak czytać tę tabelę: zacznij od odległości oglądania. Jeśli typowa pozycja publiczności mieści się w zalecanym zakresie dla danej prezentacji, prezentacja jest technicznie kwalifikowana. Sprawdź oświetlenie otoczenia – jeśli otoczenie charakteryzuje się wysokim natężeniem światła, przejdź do COB lub MIP, niezależnie od wysokości prezentacji. Następnie zastosuj wrażliwość na budżet: jeśli obie opcje prezentacji są technicznie kwalifikowane, grubsza prezentacja jest właściwym wyborem inżynierskim, chyba że konkretna treść lub wymagania klienta uzasadniają wybór lepszej opcji.

Jak wybrać odstęp pikseli LED P0.9 P1.2 P1.5 P1.8 P2 P2.5 – przewodnik po odległości oglądania oparty na wzorze
Zastosowanie Typowa odległość oglądania Światła otoczenia Zalecany ton Min. ekran dla 2K Komentarz
Wiceprezes / studio XR1.5m - 3m800–1200 luksówP0.9 – P1.2 COB1.8 m × 1.0 mOdświeżanie ≥7680 Hz w przypadku przechwytywania obrazu z kamery
Studio nadawcze2m - 4m600–1000 luksówP1.2 – P1.5 COB2.4 m × 1.35 mKrytyczna dokładność kolorów; tylko COB/MIP
Sterownia2m - 4m300–500 luksów1.2 – 1.5 pensów2.4 m × 1.35 mPraca 24/7; preferowany dostęp od frontu
Sala konferencyjna / kadra kierownicza2.5m - 4m200–400 luksów1.2 – 1.5 pensów2.4 m × 1.35 mCzęsto zastępujące ściany wideo LCD
Pokój konferencyjny3m - 5m200–400 luksów1.5 – 1.8 pensów3.0 m × 1.69 mP1.5 wystarczający dla większości korporacyjnych AV
Sala szkoleniowa3m - 6m300–500 luksów1.5 – 2.0 pensów3.0 m × 1.69 mDuża publiczność, zróżnicowane odległości między siedzeniami
Salon sprzedaży detalicznej2m - 5m600–1200 luksów1.8 – 2.5 pensówDoPriorytet jasności nad gęstością pikseli
Lobby korporacyjne4m - 8m500–1000 luksów2.0 – 2.5 pensówDoMocne światło otoczenia; znacząca zaleta COB
Audytorium6m - 15m100–300 luksów2.0 – 2.5 pensów4.0 m × 2.25 mWybór odległości przeglądania napędów
Dom modlitwy8m - 20m200–500 luksów2.0 – 2.5 pensówDoTekst i wideo; możliwość montażu SMD; powszechne stosowanie modułów na ścianie
Montaż sufitowyZależne od wysokości sufitukontrolowane1.5 – 2.0 pensówDoDostęp do konserwacji jest głównym ograniczeniem
Wynajem na imprezy/wycieczki4m - 12mZmienna2.0 – 3.9 pensówDoPriorytet wagi i szybkości konfiguracji
Instalacje o mieszanej odległości

Gdy niektórzy widzowie znajdują się w odległości 2 m, a inni 6 m w tym samym pomieszczeniu: zaprojektuj ekran dla widza znajdującego się najbliżej – to on zobaczy najpierw strukturę pikseli. Ściana P1.5, która sprawdzi się dla widza w pierwszym rzędzie z odległości 2.5 m, zawsze sprawdzi się dla widza w drugim rzędzie z odległości 6 m. Odwrotnie nie jest.

07 — Prawdziwe projekty

Cztery projekty, cztery decyzje

Każdy projekt ilustruje inną logikę decyzyjną — czasami uzasadniającą wyższą specyfikację, czasami potwierdzającą, dlaczego grubszy ton był właściwą decyzją.

DOIT VISION P0.9 COB Pro bezpośredni montaż narożny LED w studiu New Jersey 33 metry kwadratowe
Instalacja wyświetlacza LED 4K DOIT VISION P1.5 Brick Series montowanego na suficie, Kanada, 65 metrów kwadratowych
DOIT VISION P2.5 SMD wyświetlacz LED instalacja sceniczna w kościele w Korei Południowej
Montaż komercyjnego wyświetlacza LED DOIT VISION P1.2 COB Pro w reklamie w Los Angeles
projekt 1
New Jersey — 33 m² P0.9 COB Pro, narożnik bezpośredni

Profesjonalna firma zajmująca się produkcją wideo. Powierzchnia całkowita 33 m², COB Pro P0.9, konfiguracja narożna. Wiedzieli dokładnie, czego oczekują.

  • Odległość oglądania poniżej 1 m w najbliższej pozycji
  • P0.9 to minimalna opcja technicznie odpowiednia
  • COB wymagany do zapewnienia odporności narożników na naprężenia mechaniczne
  • Wynik: wciągająca treść, brak widocznej struktury pikseli
projekt 2
Los Angeles — Multiple COB Pro P1.2, różne proporcje

Reklamy komercyjne są wyświetlane w miejscach publicznych, o wymiarach od 4×3 m do 6×2 m. Powierzchnia może być dotykana przez osoby postronne.

  • Rozdzielczość natywna bliska 2K dla treści komercyjnych HD
  • Ryzyko związane z kontaktem publicznym → Jedyną opcją jest COB
  • P1.5 byłby widocznie bardziej miękki z bliskiej odległości
  • Wynik: Trwała rozdzielczość bliska 2K, wiele proporcji obrazu
projekt 3
Kanada — seria P1.5 Brick, 65 m², montaż sufitowy

Wielkoformatowa instalacja sufitowa, wciągające wrażenia w rozdzielczości 4K, widzowie patrzą w górę z bliskiej odległości.

  • 65m² P1.5 przekracza natywną rozdzielczość 4K
  • P1.2 wiązałoby się z dodatkowymi kosztami bez korzyści wizualnych
  • Poprawny punkt budżetowy, zachowano wymaganie 4K
  • Wynik: 4K w odpowiedniej cenie — bez kompromisów
projekt 4
Korea Południowa — Dual 6×4m P2.5 SMD, Dom Modlitwy

Dwa ekrany flankujące scenę, łącznie 48 m². Standardowy montaż SMD, moduł bezpośrednio na ścianie, bez użycia szafek.

  • Odległość oglądania 12 m (znacznie powyżej progu P2.5)
  • SMD w porządku dla środowiska kościelnego o natężeniu 200–400 luksów
  • COB byłby nieuzasadnionym kosztem na poziomie 12 mln
  • Wynik: Czytelny tekst i wideo za 30% mniej niż koszt obudowy
Potrzebujesz pomocy w określeniu właściwego odstępu pikseli dla swojego projektu?

Prześlij nam wymiary pomieszczenia, odległość oglądania i zastosowanie. Potwierdzimy ofertę i przedstawimy wycenę w ciągu jednego dnia roboczego.

Poproś o konsultację dotyczącą prezentacji →

FAQ

W kontrolowanych warunkach, przy statycznej, bogatej w szczegóły treści – drobnym tekście, tabelach danych, grafikach o wysokim kontraście – większość osób dostrzega różnicę do około 3 m. Powyżej 3 m różnica staje się marginalna w normalnych warunkach wyświetlania treści. W przypadku treści wideo i ruchomych, zauważalna różnica spada do poniżej 2 m dla większości osób. Jeśli główna pozycja oglądania znajduje się powyżej 3 m, użytkownik końcowy prawdopodobnie nie zauważy zmiany z P1.5 na P1.2.

Rzadko. P0.9 to właściwy wybór, gdy odległość oglądania jest stale poniżej 1 m, gdy aplikacja obejmuje treści immersyjne lub bliskiego kontaktu, lub gdy klient ma szczególne wymagania zawodowe — jak w naszym projekcie studyjnym VP w New Jersey. W standardowej sali konferencyjnej, gdzie najbliższy widz siedzi 2.5 m lub więcej od ekranu, P0.9 nie zapewnia zauważalnej przewagi nad P1.2 i wiąże się z 3.5–4.5-krotnym wzrostem kosztów w porównaniu z P2.0. Należy go określić, gdy wymaga tego geometria, a nie jako opcję prestiżową.

Zacznij od wysokości sufitu. Zmierz odległość w pionie od powierzchni wyświetlacza do poziomu oczu widza. Zastosuj regułę ×1 dla minimalnego progu i ×2–×3 dla komfortowego zasięgu. W większości komercyjnych instalacji sufitowych, wysokość sufitu umieszcza widza na wysokości 3–6 m od powierzchni — co plasuje P1.5–P2.0 w ​​zakresie kwalifikowanym. P1.5 to praktyczna granica małego odstępu dla większości zastosowań sufitowych. Zmniejszenie odstępu zwiększa koszty i komplikuje konserwację bez wizualnego efektu na typowych wysokościach. Wyjątek: środowiska immersyjne z niskim sufitem, w których widz znajduje się celowo blisko.

Użyj bezpośrednio współczynnika gęstości pikseli. P1.2 ma o 56% więcej diod LED na metr kwadratowy niż P1.5. Produkcja, instalacja i utrzymanie każdej z nich kosztuje pieniądze”. Następnie odnieś się do odległości oglądania: „Przy odległości oglądania X metrów, twoje oko nie jest w stanie rozróżnić dodatkowych pikseli, które P1.2 zapewnia w porównaniu z P1.5. Płaciłbyś za rozdzielczość, która jest fizycznie niewidoczna z miejsca, w którym siedzi twoja publiczność”. Jeśli klient nadal chce P1.2, to jest to słuszny wybór — ale powinien dokonać go na podstawie dokładnych informacji, a nie z założeniem, że drobniejszy rozstaw pikseli zawsze jest lepszy.

Tak, z dwóch powodów. Po pierwsze, wyświetlacze do wynajęcia stawiają na wagę, szybkość montażu i wytrzymałość konstrukcji, a nie na gęstość pikseli – szafa P2.0 lub P2.5 do wynajęcia, którą można rozstawić w ciągu czterech godzin, ma większą wartość operacyjną niż szafa P1.2, która wymaga ostrożnego obchodzenia się i dłuższego czasu regulacji. Po drugie, odległości oglądania są zazwyczaj większe – publiczność rzadko znajduje się bliżej niż 4–6 m od ekranu, co plasuje wyświetlacze P2.0–P3.9 w kwalifikowanym zakresie dla większości zastosowań w przypadku wydarzeń na żywo. Panele do wynajęcia o małej rozdzielczości (P1.5 i niższe) są niszowe: eventy firmowe z prezentacjami z bliskiej odległości, tła transmisyjne, produkcje wirtualne. Nie są to uniwersalne panele do wynajęcia.

Zależy to od rozmiaru ekranu, a nie tylko od rozstawu pikseli. Na ekranie 4×2.25 m, P1.5 zapewnia natywną rozdzielczość około 2667×1500 — blisko, ale nie w 4K. P1.2 przy tym samym rozmiarze daje około 3333×1875, co mieści się pomiędzy 2K i 4K. Żaden z nich nie osiąga prawdziwej rozdzielczości 4K (3840×2160) przy tym rozmiarze ekranu. Aby uzyskać natywną rozdzielczość 4K ze ściany LED , potrzebujesz większego ekranu (około 5.76 m × 3.24 m przy P1.5) lub drobniejszego rozstawu pikseli (P0.9 przy 3.46 m × 1.94 m). Jeśli źródłem sygnału jest 2K, a ekran ma mniej niż 5 m szerokości, P1.5 jest właściwym wyborem. Uaktualnienie do wersji P1.2 w celu „uzyskania rozdzielczości 4K” na ekranie o przekątnej 4 m jest błędem specyfikacji — obliczenia na to nie pozwalają.

Przy identycznym rozstawie pikseli, matryca COB zapewnia wyższy postrzegany kontrast i bardziej jednolity wygląd powierzchni w świetle otoczenia. Czarna powierzchnia żywicy pochłania światło otoczenia, a nie je odbija — współczynniki kontrastu wynoszą 8,000:1–12 000:1 w świetle otoczenia, w porównaniu z 3,000:1–5,000:1 dla równoważnej matrycy SMD w tym samym środowisku. Najbardziej widoczne w scenariuszach o mieszanej zawartości: gdy wyświetlacz wyświetla jednocześnie jasne, białe i ciemne obszary, matryca COB zachowuje detale cieni, które matryca SMD zaciera w świetle otoczenia. W środowiskach o natężeniu światła powyżej 400 luksów, obudowa COB przy dowolnym rozstawie pikseli zapewni lepszą postrzeganą jakość obrazu niż matryca SMD o mniejszym rozstawie pikseli.

Cztery obszary wymagają uwagi wykraczającej poza standardową instalację ścienną. Waga szafy: szafy o małym rozstawie są gęstsze — upewnij się, że konstrukcja sufitu utrzyma pełny ciężar instalacji, zachowując współczynnik bezpieczeństwa co najmniej 3x. Zarządzanie temperaturą: ciepło unosi się do góry, a wyświetlacze montowane na suficie zatrzymują ciepło na powierzchni montażowej — sprawdź, czy konstrukcja termiczna szafy umożliwia ciągłą pracę w warunkach ograniczonego przepływu powietrza. Dostęp serwisowy: każda czynność serwisowa wymaga podwyższonego sprzętu dostępowego — określ szafy serwisowe z dostępem od przodu i zaprojektuj układ tak, aby poszczególne szafy można było zdemontować bez naruszania sąsiednich urządzeń. Kąt widzenia: instalacje sufitowe są oglądane od dołu pod kątem — upewnij się, że pionowy kąt widzenia wyświetlacza obejmuje cały zakres pozycji widza, szczególnie w pobliżu obwodu pomieszczenia.

Przynieś nam streszczenie

Rozpocznij swój projekt.

Rysunek, zdjęcie terenu lub wstępny pomysł. Powiedz nam, co planujesz i omów szczegóły z naszym zespołem inżynierów.

Wykorzystujemy te dane, aby odpowiedzieć na Twój projekt. Polityka prywatności.